Učinkovitost terapij recoveriX je bila dokazana v skupinski študiji 52 bolnikov. Pri 51 bolnikih, ki so končali terapije, so se zelo izboljšale motorične funkcije zgornjih udov in spastičnost. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da so bile izboljšave, ki jih je omogočila metoda recoveriX, dolgotrajne. Čas od možganske kapi, starost in izhodiščna prizadetost niso vplivali na izboljšanje motoričnih funkcij, ki so jih doživeli bolniki. Funkcionalna izboljšanja, ki so se pojavila, je mogoče razložiti z nevroplastičnimi spremembami v osrednjem živčevju.
Primarno merilo rezultatov študije recoveriX PRO je bila ocena Fugl-Meyer za zgornje ude (FMA-UE). FMA-UE se priporoča za ocenjevanje motorične funkcije zgornjih udov po možganski kapi [1,2] in ima odlično zanesljivost med ocenjevalci [3,4].
Spodnja preglednica prikazuje značilnosti 51 bolnikov, ki so končali terapije, od tega je bilo 23 žensk.
Povprečje | Razpon | |
Starost (leta) | 62.0 | 13-86 let |
Čas od kapi | 36.5 | 3 meseci do 31 let |
FFMA-UE v PRE (točke) | 19.0 | 3-59 točk |
Izhodiščna prizadetost bolnikov je bila v povprečju 19,0 točk, pri čemer je bilo 35 bolnikov hudo prizadetih, 9 bolnikov zmerno prizadetih in 7 bolnikov srednje prizadetih. [5].
Bolniki so se v povprečju izboljšali za 4,8 točke pri FMA-UE. Izvedba statističnega testa (dvostranski parni t-test) je pokazala zelo pomembno razliko v povprečnih ocenah FMA-UE pred in po terapijah s sistemom recoveriX.
Če bolnike razdelimo glede na stopnjo prizadetosti v skladu z Woytowicz et al. (2017) [5] , smo opazili, da so se bolniki s hudo prizadetostjo izboljšali za 3,7 točke, bolniki z zmerno prizadetostjo za 8,0 točke in bolniki z blago prizadetostjo za 5,3 točke. V nadaljevanju je prikazana slika za različne skupine bolnikov.
Page et al. (2012) [6] so klinično pomembno razliko za zmerno do minimalno prizadete bolnike s kronično možgansko kapjo opredelili na 4,25 do 7,25 točke v FMA-UE. Klinično pomembna razlika se nanaša na izboljšanje, ki velja za pomembno za bolnika. Pri zmerno prizadetem bolniku je recoveriX dosegel 8,0 točke, kar je več kot klinično pomembna razlika. Pri bolnikih z minimalno okvaro je terapija recoveriX dosegla 5,3 točke, kar je v območju klinično pomembne razlike.
Za primerjavo, študije, ki so uporabljale samo FES (tj. brez BCI), so dosegle povprečno izboljšanje FMA-UE za 3,9 točke.
Pri bolnikih, ki lahko zelo dobro nadzorujejo sistem recoveriX (povprečna natančnosti razvrščanja > 80 %), je bilo izboljšanje za 6,5 točke, medtem ko se je pri osebah, pri katerih je bila povprečna natančnosti razvrščanja < 80 %, izboljšalo za 2,3 točke. To kaže, da sta pri izvajanju terapij s sistemom recoveriX pomembna aktivno sodelovanje in motivacija. Pomembno je, da je zmožnost opravljanja terapij s sistemom recoveriX neodvisna od izhodiščne okvare!
Poleg tega so se pomembno izboljšale naslednje klinične lestvice [7,8]:
Upoštevajte, da v študiji nismo opazili bistvenega izboljšanja pri testu 9 zatičev za prizadeto roko. To pa zato, ker je le 9 od 51 bolnikov sploh lahko opravilo ta test, saj zahteva precejšnjo mero finih motoričnih spretnosti.
Učinkovitost naših terapij spodnjih udov z metodo recoveriX smo preverili pri 25 bolnikih z možgansko kapjo. Ker so trije bolniki odstopili od sodelovanja, je ostalo 22 bolnikov, od katerih je bilo 9 žensk. 21 bolnikov je bilo v kronični fazi, eden pa v subakutni fazi. Primarno merilo je bila hitrost hoje, ocenjena s testom hoje na 10 metrov (10MWT). Vsi bolniki so opravili 25 enournih seans terapije recoveriX, ki so bile razporejene trikrat na teden.
Pacientom se je čas hoje 10MWT znatno izboljšal, in sicer za 1,0 sekunde. Z drugimi besedami, bolniki so po terapiji recoveriX hitreje opravili test 10MWT. Tudi hitrost hoje se je pri bolnikih znatno izboljšala, in sicer za 0,16 m/s, pri čemer je bilo povprečno izboljšanje hitrosti hoje 0,19 m/s.
Ti rezultati kažejo, da se je hitrost hoje bolnikov, ocenjena s testom 10MWT, znatno izboljšala. To izboljšanje dejansko presega bistveno pomembno spremembo, ki so jo opredelili Perera et al. (2006) [9]. Pri bolnikih se je hitrost hoje bistveno izboljšala po 21 seansah (analizirano z analizo ponovljenih meritev). Zato je bilo ugotovljeno, da je protokol, ki temelji na 25 seansah, razporejenih trikrat na teden, pravilen odmerek.
Poleg tega so se bistveno izboljšale naslednje klinične lestvice:
Odločili smo se za primerjavo naše terapije recoveriX za spodnje ude z eno od najučinkovitejših terapij v literaturi za rehabilitacijo hoje pri bolnikih po možganski kapi: Elektromehanski trening hoje z napravami s končnim delovanjem (EGAIT-EE). EGAIT-EE je bil z metaanalizo opredeljen kot najučinkovitejši. Metaanaliza je prvotno vključevala 95 randomiziranih nadzorovanih raziskav s skupno 4458 bolniki. Primarno merilo, uporabljeno za oceno sposobnosti hoje, je bila hitrost hoje. Pri skupini EGAIT-EE se je hitrost hoje v primerjavi s kontrolno skupino bistveno izboljšala, in sicer v povprečju za 0,15 m/s (P < 0,001).
Pri bolnikih v kronični fazi se je hitrost hoje v skupini EGAIT-EE spremenila za 0,11 m/s [10]. V primerjavi s tem smo pri skupini recoveriX opazili izboljšanje za 0,19 m/s. Pomembno je, da pri terapiji recoveriX ni potrebna uporaba sistema za podporo telesne teže, saj bolniki med terapijo recoveriX sedijo. Zato tveganja za padec ni, bolniki pa lahko še vedno trenirajo svoje vzorce hoje in izboljšajo svoje motorične funkcije, hitrost hoje, koordinacijo in ravnotežje.
Veliko ljudi nas sprašuje, zakaj v teh študijah nimamo kontrolnih skupin. Preprost odgovor je, da je treba medicinski pripomoček primerjati s številnimi drugimi tehnologijami in znanstvenimi izsledki na trgu, kar je treba vsako leto posodobiti. Pri medicinskih izdelkih je treba opraviti klinično oceno, da bi priglašeni organ izdal zdravniško dovoljenje. To klinično oceno pregleda center za klinično oceno priglašenega organa, ki je enota, odgovorna za dajanje varnih in učinkovitih medicinskih izdelkov na trg.
Sistem recoveriX je bil primerjan s številnimi neodvisnimi študijami z uporabo različnih tehnik. Pri tem je pomembno poudariti, da je bil na ta način sistem recoveriX primerjan z mnogimi različnimi kontrolnimi skupinami in rezultati znanstvenih študij ter da medicinski pripomoček dobi certifikat le, če je učinkovit in varen. Končno je ta klinična ocena pokazala, da so terapije ter sistem recoveriX učinkovite in varne.
Fugl-Meyerjeva ocena zgornjih udov (FMA-UE) je ocena za ocenjevanje in kvantifikacijo motorične funkcije zgornjih udov pri bolnikih po možganski kapi. Lestvica obsega od 0 do 66 točk, pri čemer je 66 točk najboljša možna motorična funkcija bolnika.
Ali je koristno izvesti še en blok zdravljenja z recoveriX (tj. 25 terapij za možgansko kap) po končanem prvem bloku zdravljenja z recoveriX? Kratek odgovor je da, ker so nadaljnje izboljšave motoričnih funkcij še vedno možne, zlasti če ste se dobro odzvali na prvi blok zdravljenja recoveriX. Kot vedno imamo podatke, ki podpirajo ta sklep, zato si jih poglejmo.
Osemnajst bolnikov z možgansko kapjo je sodelovalo v vsaj enem bloku zdravljenja recoveriX, preden so začeli blok zdravljenja spodnjih okončin z recoveriX (tj. terapija stopal). V prejšnjem bloku zdravljenja so v povprečju znatno izboljšali motorično funkcijo zgornjih okončin za 4,8 točke. Nato je teh 18 bolnikov z možgansko kapjo sodelovalo v bloku zdravljenja spodnjih okončin recoveriX in opazili smo pomembne izboljšave na naslednjih kliničnih lestvicah:
Če podrobneje pogledamo hitrost hoje, ki je ocenjena s testom hoje na 10 metrov, lahko opazimo izboljšanje v povprečju za 0,14 m/s. Z drugimi besedami, bolniki so lahko hodili 0,5 km/h hitreje po bloku zdravljenja spodnjih okončin.
Videoposnetek prikazuje 10 MWT pred in po postopku recoveriX. Bolnikov čas se je izboljšal s 15 sekund na 11 sekund.
Ta videoposnetek prikazuje test TUG pred in po programu recoveriX. Bolnikov čas se je z 22 sekund izboljšal na 20 sekund.
Ta videoposnetek prikazuje test 6MW pred in po programu recoveriX.
Ta videoposnetek prikazuje bolnika, ki pije kozarec vode pred terapijo z zdravilom recoveriX in po njej. Tu se je njen čas izboljšal s 47 sekund na 31 sekund.
Ta videoposnetek prikazuje gibanje jezika pacientke pred terapijo recoveriX in po njej.
Naslednja dva videoposnetka prikazujeta izboljšanje govora pacientke s terapijo recoveriX.
[1] Gladstone, D. J., Danells, C. J., & Black, S. E. (2002). The fugl-meyer assessment of motor recovery after stroke: a critical review of its measurement properties. Neurorehabilitation and Neural Repair, 16(3), 232–240. doi:10.1177/15459680240110517
[2] Bushnell, C., Bettger, J. P., Cockroft, K. M., Cramer, S. C., Edelen, M. O., Hanley, D., … Yenokyan, G. (2015). Chronic stroke outcome measures for motor function intervention trials: Expert panel recommendations. Circulation. Cardiovascular Quality and Outcomes, 8(6 Suppl 3), S163-9. doi:10.1161/CIRCOUTCOMES.115.002098
[3] Duncan, P. W., Propst, M., & Nelson, S. G. (1983). Reliability of the Fugl-Meyer assessment of sensorimotor recovery following cerebrovascular accident. Physical Therapy, 63(10), 1606–1610. doi:10.1093/ptj/63.10.1606
[4] Sanford, J., Moreland, J., Swanson, L. R., Stratford, P. W., & Gowland, C. (1993). Reliability of the Fugl-Meyer assessment for testing motor performance in patients following stroke. Physical Therapy, 73(7), 447–454. doi:10.1093/ptj/73.7.447
[5] Woytowicz, E. J., Rietschel, J. C., Goodman, R. N., Conroy, S. S., Sorkin, J. D., Whitall, J., & McCombe Waller, S. (2017). Determining levels of upper extremity movement impairment by applying a cluster analysis to the Fugl-Meyer assessment of the upper extremity in chronic stroke. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 98(3), 456–462. doi:10.1016/j.apmr.2016.06.023
[6] Page, S. J., Fulk, G. D., & Boyne, P. (2012). Clinically important differences for the upper-extremity Fugl-Meyer Scale in people with minimal to moderate impairment due to chronic stroke. Physical Therapy, 92(6), 791–798. doi:10.2522/ptj.20110009
[7] Sebastián-Romagosa, M., Udina, E., Ortner, R., Dinarès-Ferran, J., Cho, W., Murovec, N., … Guger, C. (2020). EEG biomarkers related with the functional state of stroke patients. Frontiers in Neuroscience, 14, 582. doi:10.3389/fnins.2020.00582
[8] Sebastián-Romagosa, M., Cho, W., Ortner, R., Murovec, N., Von Oertzen, T., Kamada, K., … Guger, C. (2020). Brain computer interface treatment for motor rehabilitation of upper extremity of stroke patients-A feasibility study. Frontiers in Neuroscience, 14, 591435. doi:10.3389/fnins.2020.591435
[9] Perera, S., Mody, S. H., Woodman, R. C., & Studenski, S. A. (2006). Meaningful change and responsiveness in common physical performance measures in older adults. Journal of the American Geriatrics Society, 54(5), 743–749. doi:10.1111/j.1532-5415.2006.00701.x
[10] Peurala, S. H., Tarkka, I. M., Pitkänen, K., & Sivenius, J. (2005). The effectiveness of body weight-supported gait training and floor walking in patients with chronic stroke. Archives of Physical Medicine and Rehabilitation, 86(8), 1557–1564. doi:10.1016/j.apmr.2005.02.005
Visoka natančnost klasifikacije vmesnika možgani-računalnik, ki temelji na motoričnih predstavah, za usposabljanje za rehabilitacijo po možganski kapi
DANUT C. IRIMIA, RUPERT ORTNER, MARIAN S. POBORONIUC, BOGDAN E. IGNAT IN CHRISTOPH GUGER
Pričujoče delo predstavlja primerjalno oceno natančnosti nadzora BCI na podlagi MI med bolniki po možganski kapi in zdravimi osebami. V pričujoči študiji je sodelovalo pet bolnikov z možgansko kapjo, ki je prizadela motorični sistem, in so s sistemom recoveriX izvdeli 10-24 seans, od katerih je vsaka trajala približno 1 uro. Tako povprečna kot največja natančnost sta bili presenetljivo visoki in nad rezultati, ki so jih v prejšnjih študijah opazili pri zdravih osebah. Pomembno je, da je študija pokazala, da lahko bolniki po možganski kapi nadzorujejo sistem MI BCI z visoko natančnostjo v primerjavi z zdravimi osebami. Do tega lahko pride, ker so ti bolniki zelo motivirani za sodelovanje v študiji za izboljšanje svojih motoričnih funkcij. Udeleženci so že na začetku terapij pogosto poročali o izboljšanju motorike, kar je povzročilo dodatno motivacijo. Vendar pa to odraža tudi učinkovitost kombinacije motoričnih predstav, gledanja neprekinjenih povratnih informacij in resničnega gibanja roke, ki aktivira tudi taktilni in proprioceptivni sistem. Rezultati so tudi nakazali, da se lahko motorična funkcija izboljša, tudi če se natančnost razvrščanja ne izboljša, in predlagajo druga nova vprašanja, ki jih je treba raziskati pri prihodnjem delu. Prihodnje študije bodo izvedene tudi s 3D avatarjem s prvoosebnim pogledom, ki bo zagotavljal boljše povratne informacije in s tem povečal občutek vključenosti vsakega pacienta.
Vir: High Classification Accuracy of a Motor Imagery Based Brain- Computer Interface for Stroke Rehabilitation Training
Biomarkerji EEG, povezani s funkcionalnim stanjem bolnikov po možganski kapi
MARC SEBASTIÁN-ROMAGOSA, ESTHER UDINA, RUPERT ORTNER, JOSEP DINARÈS-FERRAN, WOOSANG CHO, NENSI MUROVEC, CLARA MATENCIO-PERALBA, SEBASTIAN SIEGHARTSLEITNER, BRENDAN Z. ALLISON IN CHRISTOPH GUGER
Uvod: Nedavne študije so raziskale obetavne nove kvantitativne metode za analizo signalov elektroencefalografije (EEG). Ta članek analizira korelacijo dveh parametrov EEG, Brain Symmetry Index (BSI) in Laterality Coefficient (LC), z uveljavljenimi funkcionalnimi lestvicami za oceno možganske kapi.
Metoda: Za to študijo je bilo izbranih dvaintrideset zdravih oseb in šestintrideset bolnikov po možganski kapi s hemiparezo zgornjih udov. Bolniki z možgansko kapjo so bili razdeljeni v tri skupine glede na mesto možganske kapi: Kortikalna, subkortikalna in kortikalna + subkortikalna. Udeleženci so opravili ocenjevalne obiske za snemanje EEG v stanju mirovanja in izvedbo funkcionalnih testov z uporabo rehabilitacijskih lestvic. Nato so bolniki z možgansko kapjo opravili 25 seans z uporabo sistema možgansko- računalniškega vmesnika (BCI), ki temelji na motoričnih predstavah. BSI je bil izračunan s podatki EEG v stanju mirovanja, LC pa z zemljevidi sinhronizacije, povezane z dogodki.
Rezultati: Rezultati te študije so pokazali pomembne razlike v BSI med zdravo skupino in subkortikalno skupino (P = 0,001) ter med zdravo in kortikalno+subkortikalno skupino (P = 0,019). Med zdravo skupino in kortikalno skupino niso bile ugotovljene pomembne razlike (P = 0,505). Poleg tega je analiza BSI v zdravi skupini glede na spol pokazala statistične razlike (P = 0,027). V skupini po možganski kapi je bila pomembna tudi korelacija med BSI in funkcionalnim stanjem zgomjega uda, ocenjenim s Fugl-Meyerjevo oceno (FMA), ρ = -0,430 in P = 0,046. Korelacija med BSI in FMA – spodnji ud ni bila pomembna (ρ = -0,063, P = 0,852). Podobno je LC, izračunan v pasu alfa, pomembno povezan s FMA zgomjega uda (ρ = -0,623 in P < 0,001) in FMA spodnjega uda (ρ = -0,509 in P = 0,026). Ugotovljene so bile tudi druge pomembne korelacije med LC in funkcionalnimi lestvicami. Poleg tega je bilo pri bolnikih po terapiji z BCI ugotovljeno izboljšanje FMA-zgomjega uda (FMA = 1 mediana [IQR: 0-8], P = 0,002).
Zaključek: Kvantitativna orodja EEG, uporabljena v tem primeru, lahko pripomorejo k razumevanju možganske kapi in sprememb možganov med rehabilitacijsko terapijo. Ta orodja lahko pomagajo prepoznati spremembe biomarkerjev in parametrov EEG med terapijo, kar lahko privede do izboljšanja metod terapije in funkcionalnih napovedi.
Vir: EEG Biomarkers Related With the Functional State of Stroke Patients
Učinki igrifikacije pri funkcionalni rehabilitaciji z BCI
MARTÍ DE CASTRO-CROS, MARC SEBASTIAN-ROMAGOSA, JAVIER RODRÍGUEZ-SERRANO, ELOY OPISSO, MANEL OCHOA, RUPERT ORTNER, CHRISTOPH GUGER, DANI TOST
Cilj: Oceniti, ali uvedba igrifikacije v BCI rehabilitacijo zgornjih udov bolnikov po možganski kapi pozitivno vpliva na njihovo izkušnjo, ne da bi spremenila njihovo učinkovitost pri ustvarjanju motoričnih predstav (MI).
Metoda: Namenoma je bila zasnovana igra, ki je bila prilagojena tempu in ciljem uveljavljenega protokola rehabilitacije z BCI. Rehabilitacija je temeljila na dvojni povratni informaciji: funkcionalni elektrostimulaciji in animaciji virtualnega avatarja bolnikovih udov. Igra je na to vizualno povratno informacijo uvedla pripoved z virtualnim tekmecem (lik miši) in zunanjim ciljem (zaščita koščkov sira). Študija je bila izvedena z 10 bolniki in kontrolno skupino 6 prostovoljcev. Izvedeni sta bili dve rehabilitaciji, vsaka je obsegala eno stopnjo umerjanja in dve stopnji usposabljanja, pri čemer so bile nekatere stopnje z igro, druge pa brez nje. Kot merilo za primerjavo učinkovitosti MI je bila uporabljena natančnost razvrščanja. Mnenja uporabnikov so bila zbrana z vprašalnikom.
Rezultati: Gamificirana rehabilitacija ne vpliva na učinkovitost MI, vendar izboljša izkušnjo uporabnikov in jo naredi bolj zabavno.
Zaključek: Igralne pripovedi je mogoče uvesti v rehabilitacijo z BCI, da bo ta bolj zadovoljujoča in zanimiva.
Vir: Effects of gamification in BCI functional rehabilitation
You are currently viewing a placeholder content from X. To access the actual content, click the button below. Please note that doing so will share data with third-party providers.
More Information